Szanowni Państwo,

Formuła dydaktyczna 'Małopolskie Warsztaty Ultrasonografii' została zainicjowana w kwietniu 2011. Od tego czasu w Krakowie przeprowadziliśmy cykl praktyczno-teoreczycznych kursów na temat położniczych i ginekologicznych badań USG. Nasza nowatorska formuła dydaktyczna jest unikatowa naszym zdaniem i opiera się na nauczaniu cech charakterystycznych dla nieprawidłowości, stawia większy nacisk na rozpoznawanie problemów niż na badania przesiewowe. Uczestnicząc jako kursanci w wielu spotkaniach na temat ultrasonografii widzieliśmy wiele dobrych i gorszych wzorców. Wobec tego ułożyliśmy tak naszą formułę, aby zminimalizować ryzyko słabszych elementów i postawić duży nacisk na praktykę. Uczestnicy naszych kursów samodzielnie badają pacjentów pod okiem prowadzących, otrzymują starannie przygotowane materiały szkoleniowe w formie skryptu,  punkty edukacyjne Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego oraz Okręgowej Izby Lekarskiej na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia. 

Zasadniczą częścią zajęć jest nasza oryginalna formuła ćwiczeń praktycznych, ponieważ ultrasonografia to nie tylko teoria, ale także umiejetność wymagająca rzetelnego treningu wg ustalonych zasad podobnie jak gra na instrumencie czy sport. Zauważyliśmy, że wielu lekarzom brakuje techniki badania, a ich błędy wynikają najczęściej z uzyskanych przypadkowo skośnych projekcji. Dlatego stawiamy duży nacisk na rzadko spotykane podczas innych kursów tematy dotyczące techniki wykonywania badania, rozplanowania jego elementów w zależności od warunków i ergonomii pracy. W zakresie kursów położniczych przedstawiamy nowoczesną, wygodną i przejrzystą technikę badania serca płodu opartą na doświadczeniach w technikach obrazowania objętościowego opracowaną dzięki współpracy ginekologów z radiologami i kardiologami. Przedstawiona przez nas teoria będzie służyć lepszemu diagnozowaniu problemów. Bez znajomości potencjalnych zagrożeń i ich charakterystycznych cech naszym zdaniem badania przesiewowe nie są skuteczne, co potwierdzają ostatnie zestawienia międzynarodowe.

Naszym celem jest nauczanie ultrasonografii, a nie autopromocja w celu pozyskania większej liczby pacjentów, czy ciekawych przypadków, dlatego jesteśmy otwarci do uczestników i przedstawiamy im w praktyczny sposób nasz warsztat pracy bez akademickich barier. Zależy nam na rozwijaniu naszej koncepcji dydaktycznej i cieszą nas zauważalne postępy diagnostyczne wszystkich uczestników.

Ważnym kierunkiem naszej edukacji jest nauczanie najnowocześniejszych technik obrazowania ultradźwiękowego i ich zastosowania w praktyce klinicznej.  

Dzięki współpracy z firmami sprzętowymi jesteśmy w stanie przeprowadzić zajęcia praktyczne w oparciu o 6 ultrasonografów. Specjaliści aplikacji oraz przedstawiciele tych firm będą pomagać Państwu w trakcie zajęć praktycznych.

Zgodnie z sugestiami naszych uczestników będziemy poszerzać ofertę warsztatów o kursy tematyczne poświęcone m.in.: centralnemu systemowi nerwowemu płodu; wadom układu moczowego płodu, echo serca noworodka, ultrasonografii w pediatrii. Weźmiemy też pod uwagę pojawiające się w ankietach prośby lekarzy dotyczące możliwości pracy na aparatach innych producentów niż tych, których zapraszaliśmy dotychczas.

podpiswiechec.png
Dr n.med. Marcin Wiecheć
nocunpodpis.png
Dr n.med. Agnieszka Nocuń